
U periodu od 2022. do 2023. godine teniski dueli između Carlosa Alcaraza i Tommyja Paula bili su među najzanimljivijim na ATP turu. Njihova intenzivna rivalstva puna su reflektora, s tim da se sada ponovo susreću u četvrtfinalu Roland Garrosa – s nadom da će publika još jednom imati priliku gledati uzbudljiv i neizvjestan okršaj.
U ranijim susretima Paul je vodio u međusobnom skoru 2-1, a tri od prva četiri meča bila su prava teniska drama. Međutim, Španac je uspio da preokrene odnos snaga u svoju korist. Prošlog ljeta na Wimbledonu savladao je Paula nakon slabijeg početka rezultatom 5-7, 6-4, 6-2, 6-2, a potom ga ponovo savladao i na Olimpijskim igrama u Parizu – rezultatom 6-3, 7-6(7) – što im je bio jedini susret na šljaci.
Paul je svoje dvije pobjede protiv Alcaraza upisao na tvrdoj podlozi, i to na uzastopnim Masters turnirima u Kanadi (2022. i 2023.), i to oba puta u tri seta. Trenutno 12. teniser svijeta i dalje igra na visokom nivou, ali glavni izazov predstavlja konstantan napredak Alcaraza, koji je ove godine pokazao stabilnost i dominaciju na turu.
Alcaraz je četverostruki osvajač Grand Slama i aktuelni branilac naslova u Parizu. Zahvaljujući osvojenim turnirima u Rotterdamu, Monte Carlu i Rimu, te izostanku Jannika Sinnera koji je suspendovan na tri mjeseca, Alcaraz uvjerljivo vodi u trci za završni Masters turnir u Torinu 2025. godine.
Na Roland Garrosu je do sada eliminisao Giulija Zeppierija, Fabiana Marozsana, Damira Džumhura i Bena Sheltona, gubeći po jedan set protiv Marozsana, Džumhura i Sheltona. Iako nije bio besprijekoran, njegova igra pokazuje visok nivo samopouzdanja i kontrole u ključnim trenucima.
Amerikanac Tommy Paul stigao je do četvrtfinala kroz znatno teži put. U drugom i trećem kolu prolazio je kroz iscrpljujuće mečeve u pet setova – prvo protiv Martona Fucsovicsa, koga je savladao nakon velikog preokreta, a zatim i protiv Karena Hačanova u meču punom preokreta i tenzije.
Osim tih napornih duela, Paul je imao lakše zadatke u mečevima protiv Elmara Mollera i Alexeija Popyrina, gdje je upisao rutinske pobjede. Ipak, ovoliki broj setova i fizički zahtjevni mečevi mogli bi uzeti svoj danak protiv rivala poput Alcaraza.
Iako je Paul pokazao borbenost i izdržljivost na ovom turniru, teško je zamisliti da može ozbiljnije da ugrozi Alcaraza, naročito kada se uzme u obzir forma Španca na šljaci. Paul nema udarce koji bi mogli ozbiljno poremetiti ritam Alcaraza, kao što je to pokušao Shelton u četvrtom kolu. Meč će velikim dijelom zavisiti od igre samog Alcaraza, a trenutno izgleda kao da je Španac maksimalno fokusiran i spreman za nove uspjehe.